Oprogramowanie do rozliczeń podatkowych

W związku z zapowiadanym wejściem w życie obowiązkowego Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF), ruszyły spotkania konsultacyjne z przedsiębiorcami, organizacjami i innymi interesariuszami KSeF.

19 stycznia 2024 r. odbyła się konferencja, na której Minister Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej, Andrzej Domański poinformował o przesunięciu terminu wdrożenia obligatoryjnego korzystania z Krajowego Systemu e-Faktur. Zapowiedział on również przeprowadzenie konsultacji z przedsiębiorcami w zakresie KSeF. Rozmowy ruszyły 16 lutego 2024 r. Ostatnie ze spotkań zaplanowano na 1 marca 2024 r.

Tematy poruszane w ramach konsultacji

Nadrzędnym celem konsultacji jest poznanie opinii zróżnicowanych grup przedsiębiorców czy też organizacji branżowych etc. na tematy ściśle związane z funkcjonowaniem systemu KSeF. Poza tym w spotkaniach biorą udział także dyrektorzy i eksperci z departamentów Ministerstwa Finansów.

16 lutego 2024 r. odbyły dwa z cyklu spotkań, na których poruszone zostały tematy związane z zabezpieczeniem, wydajnością Krajowego Systemu e-Faktur i wsparciem technicznym (I spotkanie) oraz zagadnienia z zakresu faktur konsumenckich, możliwości ich identyfikacji, mechanizmów dostępu do wspomnianych dokumentów, a także identyfikacji statusu nabywcy podatnik/konsument (II spotkanie).

Podczas kolejnych konsultacji, które odbyły się 21 i 22 lutego, poruszono tematy realizacji obowiązku podawania nr KSeF albo identyfikatora zbiorczego w tytule przelewu, dostępu do faktur przez faktorów, wystawiania faktur w KSeF przez podmioty działające w branży mediów i branży paliwowej, w tym sposób wypełniania danych pozycji e-faktury i możliwości udostępniania wizualizacji faktur na życzenie nabywcy.

Od kiedy obowiązkowy KSeF?

Jednocześnie z nadmienionymi konsultacjami trwać będą prace analityczne i procesy audytowe, których celem jest ocena znaczenia i skali krytycznych błędów, które były podstawą do podjęcia decyzji o przesunięcia terminu wdrożenia obligatoryjnego KSeF. Jak stwierdził Minister Andrzej Domański: – Wiemy, że ta informacja ma kluczowe znaczenie dla przedsiębiorców. Dlatego dołożymy wszelkich starań, żeby jak najszybciej podać tę datę. Przewidujemy, że na podstawie analiz i audytów będziemy mogli to zrobić na przełomie kwietnia i maja.

W praktyce oznacza to, iż obligatoryjny KSeF – pomimo opóźnień – zostanie wprowadzony. Z tego względu warto już teraz wyposażyć się w program do jego obsługi, taki jak np. Hogart KSeF (https://hba.hogart.com.pl/hogart-ksef/).

Nowe oblicze KSeF – adaptacja do potrzeb rynku

Ministerstwo Finansów zaprezentowało propozycje zmian w Krajowym Systemie e-Faktur (KSeF), które są odpowiedzią na postulaty przedsiębiorców zgłoszone w trakcie konsultacji.

Zaplanowane zmiany:

  •       Harmonogram wdrożenia: Obowiązek korzystania z KSeF zostanie wprowadzony jednocześnie dla wszystkich podatników, bez różnicowania terminów.
  •       Faktury konsumenckie: Możliwość wystawiania faktur konsumenckich w KSeF to nowa funkcjonalność, która ma ułatwić procesy sprzedażowe.
  •       Wystawianie e-Faktur poza systemem: Przedsiębiorcy będą mieli możliwość wystawiania e-faktur z kodem QR poza KSeF, z opcją ich wprowadzenia do systemu w kolejnym dniu roboczym.
  •       Przesunięcie terminu wdrożenia kar: Ministerstwo Finansów planuje odroczenie wprowadzenia kar za niestosowanie KSeF.
  •       Zmiany w obowiązkach informacyjnych: Odroczenie wymogu podawania numeru KSeF przy płatnościach oraz na fakturach i paragonach z NIP.

Podczas konsultacji, które zgromadziły około 10 tysięcy uczestników, Minister Andrzej Domański wyraził wdzięczność za zaangażowanie społeczności biznesowej i po raz kolejny zapewnił, że wprowadzenie obowiązkowego KSeF jest nieuchronne. Szef Krajowej Administracji Skarbowej Marcin Łoboda podkreślił, że zmiany mają na celu ułatwienie wdrożenia systemu dla wszystkich podatników.

Do 3 kwietnia zostaną przedstawione propozycje zmian do ustawy, które będą poddane dalszym konsultacjom. MF zapewniło, że obligatoryjny system KSeF z pewnością nie zostanie wdrożony wcześniej, niż w 2025 roku.